IDEE- ja ANDMEBAAS
pidupäeva korraldamiseks

15.06 2016

Kohe on saabumas eestlaste oluliseim pidupäev - jaanipäev! Aasta lühimal ööl süttivad lõkked kaunites paikades ja kumavad üle maa. Vanarahva sõnul ei või keegi Jaanitule äärde jätta tulemata, muidu kummitab laiskus ja unisus terve aasta! Enamasti veedetakse jaanipäeva lähedaste ja sõpradega. Kui veel plaani pole või tahaks sel aastal midagi teisiti teha, siis allpool mõned ideed ja kohad üle kauni Eestimaa.

Jaanipäeva kostüümipidu

Jaanipäeval on nii mõnelgi aastal olnud sama temperatuur, mis jõululaupäeval. Sestap sobib kostüümipidu jaanipäeva, kui valatult. Mida rohkem riidekihte, seda soojem ju on. Jaanipäeva, kui pööripäeva ümbrusse sobivad eriti hästi müstikaga looritatud teemad - kõik haldjate, paharettide, nõidade jmt seotud. Selliste teemadega saab lisada jaanipäeva tavarepertuaari huvitavad ja naljakad riitused, ohverdamised ja nõidumised. Võistelda võib näiteks selgeltnägemises (kes arvab kõige paremini ära, mis on tagurpidi pööratud ämbri all) ja kotijooksu asemel luuajooksus. Äkki õnnestub mõnel lendugi tõusta... Samuti on tulepüha juures sobivateks teemadeks punane värv ja keskaeg. Tean, et mõned humoorikamad tüübid on eriti jahedatel jaanipäevadel ka jõuluteemalist pidu pidanud - koos jõuluvana ja kuusega muidugi. Toredaid kostüüme jaanipäevaks võib leida kapipõhjast, vanavanemate või sõprade käest. Kindla peale minek on muidugi kostüümilaenutused, näiteks Teoteatrist 

Jaanipäev kontserdiga

Ajavahemikul 17.-23.06 toimub Eestimaal suisa kaks festivali
Suure-Jaani Muuskafestival
, kus traditsiooniliste klassika ja jazzkontsertide kõrval toimuvad kontsertetendused ja lõunatunnid kohvikus Arturi Juures, kus interpreedid ja heliloojad räägivad muusikast ja oma tegemistest. Festivali suurim magnet on 2003. aastast korraldatud päikesetõusukontsert, mis toimub 23. juunil kell 3 öösel Hüpassaare rabasaarel. Festivalikavaga saab tutvuda siin 

Valgete Ööde Festival Viimsi Vabaõhumuuseumis toob kokku hea muusika ja muhedad inimesed. Kohal on - Eesti parimad artistid, Kingu talu õunapuude all jagatakse head-paremat ning aina erilisemaks muutub ka võrratu vaatega mererand, oodates Teid nautima aasta valgemaid õhtuid ja öid.

R. 17.06 kell 20:00 Jüri Pootsmann Bänd & DAGÖ
L. 18.06 kell 20:00 Mick Pedaja
P. 19.06 kell 13:00 Perepäev ja lasteetendus „Kaks päeva maal“, erikülaline MeisterJaan
N. 23.06 kell 19:00 Viimsi Jaanituli – Folk Higlights Orchestra & Traffic, õhtujuht Mait Trink

Rendi jaanipäevaks sõpradega maja

Naudi lihtsalt ühist olemist. Soovi korral saate ühiselt kokata, suvemänge mängida, veemõnusid nautida või lihtsalt omavahel suhelda. Kui sageli sa tegelikult sõbraga elust ja olust sügavamalt räägid? Võib-olla on just jaanipäev aeg, mil sõber vajab sinu lähedust? Järveveere Puhkekeskus ootab teid ilusate majadega Võrtsjärve ääres

Avalikud jaanituled

Suuremad jaanituled süüdatakse reeglina igas külakeskuses. Esimesed pidulised alustavad juba kolmapäeval, 22.juunil, kuid enamasti alustatakse pidudega jaanilaupäeval, so 23.juunil kell 18-19. Lõkked süüdatakse kella 21 paiku.

Kolmapäeval, 22.06.2016
Vanamõisa jaanisimman Saue vallas, Vanamõisa vabaõhukeskuses.

Peaesinejad KUKERPILLID ja folkgrupp UPPSAR – POPFOLK tantsulavastusega: „Päris Armas Sõbralik Kamp“. Õhtut juhib Sven Sumberg. Lastele lasteprogramm, võistlused, auhinnad, avatud Vanamõisa Miniloomaaed jpm. Vaata ise! 

Spido sõprade JAANITULI Oela Külaplatsil Raplamaal
Väikeses, kuid toimivaas külakogukonnas ootavad teid erinevad bändid, nii et jalga saavad keerutada erinevate stiilide austajad. Õhtut juhib Carl Alas. Esimene bänd alustab kell 18:00 Loomulikult ootaad teid Jaanipäevale kohased võistlused, mängud, jõukatsumised. Parimatele lubatakse ka auhindu! Vaata lähemalt!

Neljapäeval, 23.06.2013
Eesti Vabaõhumuuseumi jaaniõhtu.
Nii sisukat jaanitulede võrgustikku kohtab harva! Kuid, kes siis veel peaks andma ülevaate Eestimaa erinevate piirkondade jaanipäeva traditsioonidest ja kommetest, kui mitte meie pärimuskultuuri kandev Eesti Vbaõhumuuseum.. Pidupäev saab alguse kell 19.00 peaväravast Jaanitulede süütamise rongkäiguga. Jaanituled süttivad Nätsi tuuliku lava juures, kiigeplatsil ja külaväljakul. Terve muuseum kihab tegevusest nii noortele, kui vanadele. Vaata programmi!

Viljandi jaanituli Viljandi järve rannas
Pööripäeva tähistamine saab alguse juba kell 13.00, mil toimuvad tegevused kogu perele Bangalo juures. Kell 20.00 Saabub võidutuli ja süüdatakase jaanilõkke. Esinevad rahvatantsurühm Pärilised ja erinevad bändid, nii tantsuhuvilised peaksid varbad villi tantsima küllJ Vahepaladeks tantsumuusikale ootavad täiskasvanuid lustlikud rahvamängud. Pärast südaööd mängib plaadimuusikat DJ Tõnis Kotsar. Jaaniõhtut juhib Jaan Kirss

Saku valla jaanituli Üksnurme Rehe küünis Harjumaal
Tallinnast vaid 15 min autosõidu kaugusel ootavad teid atraktsioonid lastele, ronimissein adrenaliinijanustele, tantsulõvidele mängib ansambel Folksell. Õhtut juhib  Allan Kress.

Nii, et kui laiska ja unist aastat ei soovi, siis igal-juhul lõkke äärde!

Rõõmsat ja turvalist Jaanikut!

  Jaga oma kogemust!
 
  Saada e-kiri