IDEE- ja ANDMEBAAS
pidupäeva korraldamiseks

15.04 2014

...on liikuvad pühad, mis algavad esimesel täiskuupühapäeval pärast kevadist pööripäeva. Päev tähistas Jeesuse Kristuse surnust ülestõusmist, ühtlasi lõpetas paastuaja. Täna Euroopas seostatakse kevadpühi peamiselt munade värvimise, kinkimise ja söömisega.

Tuppa toodud pajutibud või hiirekõrvus oksad kuuluvad samuti kevadpühade juurde. Lisaks ajatatakse selleks päevaks taldrikul või kausis muru ning valmistatakse okstest ja samblast pesi, kuhu pannakse värvitud mune. 

Lihavõtte ajal oli väikesi maagilisi tavasid, mille abiga sai kindlustada edu ja tervist. Enamasti on lihavõtte ajal keskendutud isiklikule edule: tuli vara tõusta, et - nagu kujundlikult on üteldud – vanakurat ei saaks ruunanahka silmile tõmmata. Päikesetõusu eelne silmapesemine tagas tervise ja virkuse. Keelatud oli tubade koristamine ja pühkimine nagu ikka suurtel pühadel.

Mida süüakse?

Munad, munavõi, pasha ja kohupiim, pühade asi - kardemoniga. Tingimata pakuti rikkalikku liharooga, nt vasikapraadi. Lihatoite valmistati rõõmuga, sest see oli esimene võimalus pärast pikka paastuperioodi süüa. 

Lihavõttemunad

Mune värviti mitmeti. Laialt olid levinud ühevärvilised munad, mida värviti sibulakoortega (pruun, tumekollane), kaselehtedega (helekollane), madaraga (punane), kohviga (pruun). 20. sajandil kasutati värvimisel ka siid- või krepppaberit ja riiet. Mustri saamiseks lisati tangu või riisi, kriibiti värvi maha, kirjutati nimesid või joonistati midagi koore peale. Mustriliste munade saamiseks kasutati näiteks vaha või seoti taimi vastu riidesse keeratud muna - nii tekkis koorele õrn taimekujutis. Mitmevärvilised munad saadi vesivärve või munalakke kasutades. Täna kasutatakse lisaks vesipilte ja kleepse. Muna külge liimitakse värvitud sulgi. Munadele võid kirjutada kallima või kingitusmuna saaja nime, joonistada südameid ja lihtsamaid pildikesi. Munadest saab osava näputööga teha tibusid, koomilisi inimkujusid või lihtsalt nägusid - kasuta vaid enda fantaasiat.

Munakoksimine

Mõned nipid: mune koksiti terava otsaga. Muna oli tugevam õige peoshoidmise korral. Kelle muna katki läks, see oli kaotaja ja loovutas oma muna teisele. Setumaal, õigeusu aladel veeretati mune mäest alla või piki puust munarenni. Kelle muna teise muna vastu puutus, sai selle omale. Veeretada sai senikaua, kuni teistelt mune võideti, seejärel võis saagi kokku korjata ja järgmine pääses veeretama.

Vembud munadega

Tooreid mune sokutati neile, kes ei meeldinud või kellega oli mingi vimm. Teine tuntud trikk oli puumuna, millega oli võimalik munakoksimisel vastased üle lüüa. Osavasti värvitud muna ei erinenud millegagi loomulikust. Usuti, et kui hoida lihavõttemuna seitse aastat, siis muutub munakollane helendavaks ja muna läbipaistvaks.

Lihavõttejänes 

Mõnes peres peidab lihavõttejänes öösel mune või šokolaadimune aeda, majja, korterisse või rõdule. Lapsed saavad neid hommikul põnevusega otsida, oh seda leidmisrõõmu!

Allikas: Berta

Ilusaid kevadpühi!

  Jaga oma kogemust!
 
  Saada e-kiri