IDEE- ja ANDMEBAAS
pidupäeva korraldamiseks

15.01 2014

Energiakeskus Tallinnas Vabaduse väljakul annab energiat ja ka vastused küsimustele, nagu näiteks, miks välku lööb ja müristab? Kuidas valguskiired peegelduvad? Kuidas tekib laine? Mida räägivad meile tähed? Kuidas tekib auruvile? Kuidas patarei energiat salvestab?

Omast kogemusest võin öelda, et Energiakeskus on sobilik nii vanadele, kui noortele. Füüsikatundidest on juba mõnda aega möödas ja ausalt öeldes, ega seal nii põnev kuivalt raamatu järgi õppida ei olnud.

Täna tean, et kogu elu tugineb füüsikale. Füüsikaseadused kehtivad kõikjal, ava sa moosipurki või pilla moosiga määritud sai põrandale või kui selgub, et liitrine kotitäis soola on raskem kui liitrine kotitäis kuivatatud herneid või miks peab siibri lahti tegema ahju alla tuld tehes? Kõigist reeglitest piltlikult ja ise oma käega asja üle kontrollides saadki interaktiivsel teadusnäitusel „Valgusest elektrini“ avastada, mängida, õppida ligi viiekümne magnetite, elektri, heli, valguse ja robotite eksponaadiga. Pärast on juba hõlpsam elus toimivatest asjadest aru saada, targalt (vastavalt füüsikareeglitele) toimida ja neid vajadusel ka teistele selgitada. No ja kui jälle meelde ei tule, siis võib internetist vastuseid otsida või uuesti sammud Energiakeskusesse seada

Ettetellimisel näidatakse planetaariumiprogrammis tähtkujusid ning õpitakse tundma Päikesesüsteemi. Planeedilt planeedile sööstes kirjeldame neil valitsevaid tingimusi ning räägitakse udukogude ja tähtede tekkimisest. Saad vastuse küsimustele: millised tähtkujud paistaks praegu taevas, kui oleks pime? Mis asjad on udukogud ja mis nende sees juhtub? Miks on Kuul tumedad laigud ja kes seal käinud on? Miks on Päikesel tumedad plekid ja kui kuum seal on? Millised planeedid ja galaktikad on meile kõige lähemal?

Eriti põnevaks teeb Energiakeskuse teadusteater. Seda soovitaks kindlasti lastele sünnipäevadeks mõnusa lisapalana. Teadusteatrit on võimalik valida kolmes erinevas raskusastmes. Etendustes kaasatakse õpilased võimalikult paljude katsete läbiviimisse, et nad saaksid omal käel avastada põnevat füüsikamaailma. Katseid tehakse meid igapäevaselt ümbritsevate materjalidega, võrreldakse erinevaid vedelikke ja räägitakse tihedusest, jälgitakse kuidas toimib inerts. Teadusteatri trikid, mida seal näidatakse üllatasid ka mind. Väga oleks tahtnud vaielda teemal, kumb pall enne maha kukub, kas kivitükk või sama suur paberipall, sest paberpall lendab ju vähem, kui sama suur kivi. Siiski selgus, et kukkumine toimub üheaegselt, sest nad on ühesuurused. Viskamisel rakendub aga hoopis uus valem, millele lisandub ka keha mass – tõsi midagi isegi meenus koolipingistJ

Inimene õpib kogu elu! Elu põhitõdesid, ehk kuidas elu energia meie sees ja meie ümber toimub võiksime ju teada!? Abiks Energia Avastuskeskus avasta, mängi, õpi!

  Jaga oma kogemust!
 
  Saada e-kiri