IDEE- ja ANDMEBAAS
pidupäeva korraldamiseks

05.09 2013

Kas oled tundnud, et tahaks last üllatada või sünnipäeval on lapsed erinevates nurkades ja tegelevad oma asjadega või lapsed on suisa hullumeelsed ja ei tea enam kuhu tormata või hoopis istuvad hoides ema-isa käest kinni? Kui mõni nendest situatsioonidest on tuttav, siis on aeg peojuhi peale mõleda:-)

Peojuht aitab pidu meeldejäävaks muuta, üllatades sünnipäevalast, organiseerides teema- ja eakohaseid mänge ja kaasates sünnipäevakülalisi ühistesse tegevustesse. Lisaväärtusena on lapsed hõivatud ja valvsa silma all.

KUIDAS PEOJUHTI TELLIDA?
Mis kuupäeval ja kellaajal peojuhti soovitakse?
Peojuhti tasub kutsuda umbes pool tundi pärast peo algust, et ka hilinejad oleksid kohale jõudnud, kuid lastel on veel kohanemis- ja tutvumisaeg.

Kui kauaks peojuhti tellida?
Sõltub kohast. Mängutubadesse soovitan peojuhi tellida vaid üheks tunniks, sest seal on nii palju erinevaid atraktsioone, mis tõmbavad laste tähelepanu. Tund aega on piisav, et laste jaoks säiliks üllatus ja rõõm peojuhist ning lapsed saaksid omavahel paremini tuttavaks. Koduses keskkonnas võib tellida kaheks-kolmeks tunniks. Kodus on tihti kõik asjad juba läbi mängitud ja peojuhi mängud tunduvad selle võrra palju põnevamad. Lisaks mõelge eelarve peale, kui palju soovite peo eelarvest kulutada peojuhile.

Sünnipäevalapse nimi ja vanus
Sünnipäevalapse nime ja vanust teades saab peojuht paremini sünnipäevalapsele tähelepanu pöörata ja kergemini temaga sõbraks saada. Peojuhi saabudes oleks hea vihjata, milline on sünnipäevalaps, et pidupäevaline tunneks justkui peojuht tuligi talle külla. 

Millist tegelast soovitakse? Millised tegevused teie lapse peole sobilikud oleksid? 
Tasub mõelda lapsele loetud raamatute, lemmikmultikate peale või uurida lapse käest, millist tegelast ta soovib enda sünnipäevale kutsuda. Samas, võib teha pidulisele vahva üllatuse. Põnev, kui keset pidu astub lapse jaoks ootamatult sisse näiteks lapse suurim sõber Pipi. Üllatusi ei tasu teha tagasihoidlikele lastele, sest neile võib see pigem rõõmustamise asemel hirmutavalt mõjuda. Vanematele lastele (6-11a) võib peojuhi kutsuda ka kostümeerimata, et ta korraldaks lastele mänge ja võistlusi. See on veidi odavam ja lapsed ei tunne nagu pidu oleks "titekas".

Laste vanus ja arv
Laste arvu on vajalik teada tegevuste planeerimiseks ja auhindade ostmiseks. Kogenud peojuhid tulevad toime olukorraga, mil 15 lapse seast on pooled külmetusega koju jäänud ja teevad vajadusel kohapeal mängukava ümber.
3-5 aastastega ei saa teha samu tegevusi, kui 7-11 aastastega. Kui korraldate pidu 3-4 aastastele, siis on hea kui pundis on ka paar veidi vanemat last, kes saavad vahepeal väiksemaid aidata.

Pidu toimub toas või väljas? Kui palju on ruumi?
Õues saab teha rohkem jooksmismänge ja vahest ka veidi lärmakamaid tegevusi. Siseruumides  tasub mõelda ka mööbli ja naabrite peale ning rahulikumaid tegevusi planeerida.  

Kas lapsed teavad juba eelnevalt teineteist?
Vajadusel saab peojuht alguses mõne naljaka tutvumismängu korraldada, et lapsed kiiremini tuttavaks saaksid. Mänguhoos saavad kiiresti kõigist sõbrad.

Kas lapsevanemad soovivad tegevustes osaleda?
Viimasel ajal on järjest rohkem lapsevanemaid avaldanud soovi mõnes mängus osaleda. See on tore viis teha koos lastega asju, mida igapäevaselt ei tee, näiteks mängida ringmängu vms. Samas, tasub lapsevanemaid kaasata vaid juhul, kui kõikidel lastel on vanemad kaasas. Ma ei soovita osaleda lapsevanematel kõikides tegevustes, see on ikkagi laste pidu.

Kas peojuhilt oodatakse lõpus tordilt küünalde puhumist, tordi lahtilõikamist vmt?
Hea on läbi mõelda, kas soovite peojuhiga lõpetuseks ühist tegevust (pildistamine, küünalde puhumine, tordi lahtilõikamine vmt) või lahkub peojuht lihtsalt lehvitades. 

Kas on midagi veel, millega peojuht arvestada võiks?
Kas lapsele ei meeldi tähelepanu või ei tohi lapsele maiustusi anda vms. 

Eelnevad küsimused hästi läbi mõelnuna saab peojuht teid maksimaalselt aidata ja õnnestunud peo organiseerimine on suure tõenäosusega alguse saanud.

KÜSIMUSED LASTE PEOJUHILE:

  • Mis kuupäeval ja kellaajal pidu toimub?
  • Kui kauaks te peojuhti soovite?
  • Millist tegelast soovite?
  • Sünnipäevalapse nimi ja vanus?
  • Külaliste vanus ja arv?
  • Pidu toimub toas või väljas? Kui palju on ruumi?
  • Kas lapsed tunnevad teineteist?
  • Kas lapsevanemad soovivad tegevustes osaleda?
  • Kas peojuhilt oodatakse lõpus sünnipäevalaulu laulmist, tordi lahtilõikamist vms?
  • Kas on midagi veel, millega peojuht arvestada võiks?
  Jaga oma kogemust!
 
  Saada e-kiri